Bądź na bieżąco!Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
środa,23 stycznia
Imienieny:
Maria, Ildefons, Rajmund
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
<POWRÓT
Coś się kończy, coś się zaczyna ... .
obrazek
Powoli kończy się rok 2017. Jaki był dla Harklowej ?

Jeśli skupimy się na aspektach gospodarczych i społecznych był dla nas rokiem bardzo dobrym. Przeglądając internetowy zapis wydarzeń na naszej stronie można powiedzieć, że działo się wiele. Mieliśmy honor reprezentować nasze sołectwo w Senacie RP uczestnicząc w konferencji "Kierunki Zmian Statusu Prawnego Sołectwa", drużyna piłkarska z powodzeniem wystąpiła na małopolskim Turnieju Solidarności zaś pod egidą Związku Podhalan zdobyła Puchar za zajęcie I miejsca w zawodach sportowych tej organizacji. Harklowa była na wielu arenach reprezentowana przez uczniów Szkoły Podstawowej, zespół "Mali Horklowianie" wraz z naszą góralską Muzyką i scholę "Lux". Jako wieś stanęliśmy z powodzeniem przed wyzwaniem organizacji dwóch bardzo znaczących wydarzeń - poświęcenia naszej rozbudowanej remizy oraz poświęcenia sztandaru harklowskiego Oddziału Związku Podhalan. Obie te uroczystości wypadły znakomicie, dopisali ludzie zaś wspaniała pogoda - tak rzadka w tym mokrym roku - była przejawem błogosławieństwa dla naszych poczynań.

Był to także czas inwestycji, z których jako najważniejszą wymienić trzeba budowę linii oświetlenia ulicznego na osiedlu Bór oraz wyasfaltowanie tam drogi gminnej, lampy oświetleniowe rozświeciły też Koszary Harklowskie i osiedle Stus w Gorcach. Dosyć poważnych prac doczekał się również górny odcinek drogi Na Koszary, tradycyjnie też wiosną remontowaliśmy drogi rolnicze, chociaż ze względu na tegoroczne ciągłe opady była to nieraz praca iście "syzyfowa". Wiosną wykonane zostały zakrojone na szeroką skalę przecinki zakrzaczeń i drzew stanowiących zagrożenie przy drogach nad Dunajcem i w gorczańskiej części naszej wsi. Na Borze zamontowaliśmy kolejne lustro drogowe, w rejonie szkoły powstał próg zwalniający. W ramach poprawy estetyki sołectwa powstały nowe wiaty przystankowe oraz trzy tablice informacyjne. Środki sołeckie zostały również rozdysponowane jako dofinansowanie do zakupu nowoczesnej motopompy dla naszej OSP oraz jako wkład własny w zadanie renowacji kapliczki Pod Rynnem. Realizując postulat zaangażowanej sportowo młodzieży zakupiliśmy profesjonalne stroje dla drużyny piłkarskiej: mam nadzieję, że wkrótce poważnie przeanalizujemy możliwości reaktywacji klubu sportowego w Harklowej.

Wiele czasu i starań wymagało wypracowanie ostatecznego rozwiązania sprawy Szkoły Podstawowej, gdzie jak wiemy analizowane były różne warianty. Ostatecznie wraz z władzami Gminy uznaliśmy za optymalny dla Harklowej projekt budowy nowego budynku na miejscu obecnej szkoły, co musi być poprzedzone zakupem przyległego gruntu. Na cel wykupu gruntów rekomendowaliśmy przeznaczenie całości naszego Funduszu Sołeckiego na rok 2018, opracowano już koncepcję architektoniczną nowej szkoły, przeprowadzono też wstępne negocjacje z przedstawicielem właścicieli interesujących nas działek. Na obecną chwilę wszystko wskazuje na to, że po załatwieniu spraw formalnych teren zostanie pozyskany przez Gminę Nowy Targ.
Równie zajmującym okazało się być pozyskiwanie zgód na budowę szlaku rowerowego Velo Dunajec. W ramach tego projektu zostaną wyasfaltowane znaczne odcinki dróg od granicy z Łopuszną, odcinek Do Mostu, Szyba, Walkówka aż do mostu w Knurowie. Tutaj trzeba było zmierzyć się ze sprawami od lat zawieszonymi, które w obliczu takiej szansy po prostu musiały być pozytywnie załatwione. Jako przedstawiciele sołectwa wraz z Radą Sołecką i Radnym
wypracowaliśmy tam gdzie była taka potrzeba, propozycję rozwiązań kompromisowych ostatecznie przyjętych przez wszystkie zainteresowane strony. Udało się również przeprowadzić skuteczną batalię w sprawie przejęcia przez Gminę drogi Do Mościska (początkowy odcinek Drogi Na Koszary), ta sprawa również była zawieszona od roku 2002.

Mimo "młodej" inicjatywy już jest bardzo zauważalną działalność Związku Podhalan. Nasze uczestnictwo w sprawach tej wielkiej podhalańskiej Rodziny przynosi wiele satysfakcji, w zakresie aktywizacji ludzi dotychczas "nieodkrytych" jest wręcz bezcenne.
Wiele działo się również w sprawach Parafii, bardzo pozytywnym akcentem jest rozpoczęcie posługi nadzwyczajnego szafarza Eucharystii w osobie Jana Pucoły. Okrzepła też wprowadzona niedawno w życie idea odprawiania nabożeństwa Drogi Krzyżowej z Knurowa do Harklowej obok cmentarza cholerycznego. Knurowianie zadbali by powstała tam tablica pamiątkowa, zaś krzyże zyskały nowe tabliczki z numerami stacji. Na cmentarzu parafialnym ogromnym nakładem pracy uporządkowano drzewostan, zaś przy kościele zbudowany został piękny Ołtarz Polowy, w kościele wymieniony został główny żyrandol. Sukcesem zakończyła się III kwesta na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków, myślę że dzięki temu w roku 2018 uda się odnowić kolejny pomnik.

Mimo prób przełamania impasu nie uzyskaliśmy póki co konkretnych decyzji w sprawie kontynuacji zabezpieczeń brzegu Dunajca w Polu. Z jednej strony "okopany" na swoim stanowisku RDOŚ, z drugiej stojący w obliczu motywowanej politycznie rewolucji RZGW. Gdzieś w tle Harklowa i jej "problem". No cóż wraz z Nowym Rokiem tę i inne walki podejmujemy od nowa, może innymi sposobami ? Także Plan Ochrony Gorczańskiego Parku Narodowego nadal pozostaje w fazie projektu, niedawno Gmina Nowy Targ przesłała do Ministerstwa Środowiska apel o jego odrzucenie.

Tak pokrótce wyglądał rok 2017, przed nami wiele pracy nad kontynuacją rozpoczętych i wdrożeniem nowych projektów. Niech Nowy Rok 2018 przyniesie pokój i błogosławieństwo, czego wszystkim serdecznie życzę!!!
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ