Bądź na bieżąco!Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
środa,23 stycznia
Imienieny:
Maria, Ildefons, Rajmund
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
<POWRÓT
Wystarczy jedno kliknięcie, aby poznać dziedzictwo Małopolski
obrazek
"Każdy z nas wie, że Małopolskę i jej bogatą kulturę najlepiej poznawać osobiście. Jednak już niebawem podziwianie zabytkowych przedmiotów czy czytanie wyjątkowych dzieł na temat Małopolski będzie jeszcze bardziej dostępne za pomocą sieci. W tym roku instytucje kultury Województwa Małopolskiego będą realizować bowiem kilka wyjątkowych projektów dofinansowanych ze środków unijnych.

Książki dostępne bez wychodzenia z domu:

Małopolska Biblioteka Cyfrowa w horyzoncie XXI w. to pierwsze z zadań dofinansowanych z unijnej puli przeznaczonej na rozwój cyfrowych zasobów regionalnych. W jego ramach pracownia digitalizacyjna działająca przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie zostanie zmodernizowana i wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt oraz oprogramowanie pozwalające na digitalizowanie chociażby najstarszych książek, a także wyjątkowych przedwojennych czasopism. Mieszkańcy Małopolski i wszystkie osoby zainteresowane dziejami regionu zyskają dostęp do archiwalnych wydań Gazety Krakowskiej i Echa Krakowa – a w sumie będzie to ponad 25 tys. publikacji i ok. 140 tys. skanów! Zbiór ten, wraz z wcześniej zdigitalizowanym Dziennikiem Polskim, stanowić będzie bogate kalendarium naszego regionu. To jednak nie wszystko – czytelnicy będą mogli obejrzeć też unikatowe fotografie z początku XX w. oraz kroniki szkolne, które są dziś cennym źródłem informacji na temat regionu i jego mieszkańców. Internauci dzięki jednemu kliknięciu myszy zyskają też dostęp do 150 ksiąg metrykalnych z XVIII i XIX w., które być może pozwolą im na odkrycie dotąd nieznanych historii na temat własnych przodków.

Co najważniejsze, stworzona platforma będzie bardzo intuicyjna i przyjazna dla wszystkich czytelników, korzystających ze zbiorów on-line. Dzięki projektowi regionalna biblioteka zyska też nowoczesny sprzęt, w tym odpowiednie dyski, pozwalające na przechowywanie dużej liczby publikacji w wersji on-line. Z nowoczesnej pracowni mobilnej będą mogły korzystać inne organizacje z Małopolski.

Warto podkreślić, że projekt ten to jedno z najbardziej innowacyjnych tego typu przedsięwzięć w skali kraju i Europy. Jego wartość to prawie 12,3 mln zł, z czego ponad 9,8 mln zł pokryje dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Muzealne eksponaty w 3D:

Unijne środki pozwolą także na dalszy rozwój projektu Wirtualne Muzea Małopolski. Inicjatywa ta, realizowana już teraz przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, pomaga udostępniać wyjątkowe, muzealne artefakty szerokiemu gronu odbiorców. A jest się czym pochwalić – na portalu www.muzea.malopolska.pl można podziwiać blisko 1000 eksponatów z 39 małopolskich muzeów, a dzięki unijnej dotacji w wysokości prawie 5 mln zł dostępne on-line będzie kolejnych 1500 przedmiotów (a wśród nich m.in. chociażby cenne dokumenty z czasów jagiellońskich, ozdoby z dawnych lat oraz zapierające dech w piersiach obrazy, rzeźby czy przedmioty kultu religijnego). Będą one dostępne także w trójwymiarze, a dzięki specjalnym nagraniom z audiodeskrypcją będą mogły z nich korzystać osoby niewidome i słabowidzące. Dołączone zostaną do nich też interpretacje ważnych zagadnień przygotowane przez specjalistów w danych dziedzinach, ukazane zarówno w formie tekstów, jak i graficznych prezentacji. Platforma ta to także doskonałe narzędzie edukacyjne dla uczniów, którzy będą mogli poznawać nie tylko historię i kulturę Małopolski, ale też wykonywać specjalnie przygotowane zadania.

Kultura Podhala na wyciągnięcie ręki:

Także artefakty, które gromadzone są w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, będzie można już niedługo oglądać w wersji cyfrowej. Ułatwi to możliwość zapoznania się z bogatą historią regionu osobom, które nie mogą odwiedzić muzeum osobiście. Będzie to możliwe dzięki specjalnie przygotowanemu przez Muzeum Tatrzańskie portalowi, na którym będzie można łatwo odnaleźć przedmioty znajdujące się w zasobnych archiwach. Zbiory w wersji cyfrowej będą udostępniane dalej w internecie, chociażby na wcześniej wspomnianych portalach Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej i Wirtualnych Muzeów Małopolski.

Koszt tego zadania to ponad 430 tys. zł, z czego prawie 350 tys. zł zostanie dofinansowane ze środków unijnych. Co ważne – platforma z eksponatami ze zbiorów muzeum prezentującego bogatą historię Tatr i góralszczyzny, zostanie uruchomiona już w tym roku."

Źródło: Urząd Marszałkowski w Krakowie
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ